Elektronik Sigara Kullanımı

Dry burn nedir ve nasıl yapılır soruları, e-sigara dünyasına yeni giriş yapmış; elektronik sigara kullanımına tüm detayları ile hakim olmak isteyen kişilerin hakkında en çok araştırma yaptığı konulardan.
Bu doğrultuda biz de elektronik sigaraya dair tüm merak ettiklerinize yanıt veren Dharma Vape markası olarak, yazımızda sizler için dry burn nedir, neden yapılır, nasıl yapılır, tehlikeli midir gibi soruları mercek altına alıyoruz.
İçeriğimizi sonuna kadar okuyarak dry burn kavramı ile ilgili zihninizde dolaşan tüm sorulara yanıt bulabilirsiniz!

Dry Burn Nedir?

E-sigara kullanıcıları, elektronik sigaralarından maksimum içim zevki elde etmek büyük önem arz ediyor. Bu yüzden de karşılaştıkları e-sigara sorunlarını ürettikleri çözümler ile kontrol altına almaya çalışıyorlar.
Elektronik sigara kullanımına bağlı olarak yaşanan en önemli problemlerden biri ise coilin kısa bir süre kullanımının ardından elde edilen buhar miktarındaki azalmalardır. E-sigara kullanmaya yeni başlayan kişiler, bu durumun tek çaresinin kullandıkları coil telini değiştirmek olduğunu zannetseler de aslında bu durumun başka bir çözümü de vardır; dry burn.
Yaşanılan bu olumsuz durum, RTA, RDA ve RDTA gibi yeniden sarılan coil çeşitlerinde, kullanıma bağlı olarak tellerin üzerinde oluşan katmandan kaynaklanmaktadır.
Kullanıcıların elektronik sigara cihazlarını çalıştırmaları ile birlikte e-likit buhara dönüşürken coile de ulaşır. Böylece ortaya gerçekten tatsız, kötü kokulu ve hoş olmayan bir lezzet çıkar.
Dry burn nedir sorusuna yeniden gelecek olursak Türkçe ifadesi kuru yakma olan bu kavram, yaşanılan bu kötü e-sigara performansını iyileştirmeye yarayan bir uygulamadır. Dry burn, üzerinde kimyasal katmanlar oluşmuş coil telinin bir bölümünün yakılarak temizlenmesini ve ardından da kurutulmasını ifade eder.
Elbette elektronik sigara piyasasında bulunan tüm tel çeşitleri dry burn işlemi için uygun değildir. Bu nedenle dry burn yapmadan önce mutlaka atomizerde kullandığınız tel çeşidinin özelliklerine ve dry burn için uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir.

5 Adımda Dry Burn Nasıl Yapılır?

Dry burn işlemini uygulamaya karar verdiyseniz ve atomizerehttps://www.dharmavape3.com/atomizerler/ sardığınız rezistans telinin de bu işlem için uygun olduğundan eminseniz vakit kaybetmeden dry burn nasıl yapılır yanıtına geçebiliriz.

1. Adım: Coil Pamuğunu Çıkarın

Dry burn nasıl yapılır sorusunun ilk adımı coile sardığınız pamuğu çıkarmak olmalı. Eğer pamuk takılı iken yakma işlemi yaparsanız pamuk da yanacağından atomizerin aksamlarına zarar vermiş olursunuz.

2. Adım: Atomizerin İçini Kontrol Edin

Dry burn uygulamasının ikinci adımında, pamuğu çıkarmış olsanız da coilin iç kısmını kontrol ederek yanabilecek herhangi bir parça olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

3. Adım: Cihazınızı Çalıştırın

İlk iki aşamada kontrollerinizi dikkatlice yaptıktan sonra üçüncü adımda dry burn işlemini uygulamaya alabiliriz. Bunun için tek yapmanız gereken, cihazınızın ateşleme düğmesine basmak ve içerisinden buhar çıkmayana dek basılı tutmak.
Rezistans teli ısınıp üzerindeki kimyasal katman yandıktan sonra coili temizlemek için henüz sıcakken bir süre temiz suyun altında bekletmeniz gerekiyor. Ek olarak bu aşamada kesinlikle ateşleme yapmamanız gerekiyor.

4. Adım: Coile Yeniden Pamuk Sarın

Dry burn uygulamasını yapıp coildeki olası kalıntıları temizledikten sonra atomizere yeniden pamuk sarabilirsiniz.

5. Adım: Coili Yeniden Çalıştırın

Dry burn işlemini başarıyla tamamladınız. Şimdi atomizerin yeniden çalıştırılması gerekiyor. Birkaç denemeden sonra dilediğiniz buhar keyfini yakalamış olacaksınız!

Dry Burn İçin En Uygun Elektronik Sigara Telleri

Dry burn nedir sorusunu yanıtlayarak adım adım dry burn nasıl yapılır sorusunu da ele aldık. Peki ya hangi elektronik sigara telleri dry burn yapımına uygundur? İşte bu uygulamaya en uygun rezistans telleri!
  • Nichrome 80 ve Nichrome 60: Nichrome80 ve Nichrome 60 rezistans telleri, dry burn işlemi için uygun teller arasında sayılabilir. Telin rengi turuncu ila sarıya çalan bir renge ulaşana dek yüksek sıcaklık ile dry burn uygulayabilirsiniz. Bu tel çeşitlerinde dry burn işlemi hem ilk sarımdan hemen sonra hem de tel üzerinde oluşan kimyasal katmanları temizleme amaçlı yapılabilir.
  • Kanthal A1: Kanthal A1 de anlık ateşleme ile çok yüksek sıcaklıklara ulaşmadan dryn burn işlemi yapılabilecek rezistans tellerindendir. Yalnız burada kritik nokta işlemi çok uzun tutmadan yalnızca katmanın en üst bölümünü temizlemektir.  
  • SS304 ve  SS430: Paslanmaz çelik rezistans tellerinden olmaları nedeniyle bu tel çeşitlerinde yalnızca yüzeyi temizleme amaçlı olarak dryn burn uygulaması yapılabilir. Aksi takdirde telin üzerinde oksitlenmeler meydana gelebilir.
Öte yandan titanyum malzemeden üretilen rezistans telleri yanıcı özelliğe sahip olduklarından bu gruba ait tel çeşitlerinde dry burn yapmak çok sakıncalıdır. Diğer TC tellerinde de dry burn işleminin ardından olumsuz değişiklikler gözlenebilir.

Dry Burn’un Olası Tehlikeleri

Her ne kadar kısa süreliğine hayat kurtarsa da uzun vadede dry burnun bazı tehlikeleri olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.
  • Dry burn uygulaması sırasında tele uygulanan sıcaklık nedeniyle telde bulunan katmanlardan uçan kalıntılar havaya karışarak akciğerlere ulaşabilir. Bu da uzun vadede akciğer rahatsızlıklarına sebep olabilir.
  • Dry burn ile açığa çıkan bu partiküller ciltte kızarma ve dökülmelere ya da daha farklı cilt problemlerine kapı aralayabilir.
Bu anlamda yine de dry burn yapmayı düşünüyorsanız coili gerektiğinde yenisi ile değiştirmeli, kaliteli likitler tercih etmeli ve dry burn işlemi için tercih ettiğiniz rezistans telinin özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Bir yanıt yazın