PodMod Nedir? Nasıl Kullanılır?, Pod Mod Çeşitler, Pod Mod Kartuş Özellikleri

Juul Pod Nedir ? Juul Pod Fiyatları ?

Juul Pod E-Sigara İnceleme

Elektronik sigara dünyadaki herkes için nispeten yeni bir kavram. Bu nedenle de, sigara yerine e-sigara kullanmak isteyen her kullanıcı karmaşık içim modları, watt ayarlamaları, ohm değerleri, içim modları – volt değerleri gibi konularla ilgilenmek istemeyebilir. Bu tipteki kullanıcılar için piyasaya sürülmüş olan Juul Pod E-Sigara, mod e-sigara cihazlarında karşımıza çıkan problemlerin her birini ortadan kaldırıyor. Ancak bu pratik kullanımın elbette kullanıcılar için çeşitli negatif tarafları da yok değil. Juul Pod E-sigara cihazını daha yakından tanımak ve anlamak için,öncelikle farklı pod e-sigara modellerinden söz edecek, pod e-sigara cihazlarına yakından bakacak ve Juul’un hangi açıdan pratik ve kullanışlı olduğu konularına değineceğiz. Juul Pod E-Sigara İnceleme içeriğimiz sizlerle.

Juul Firması Kimdir?

Juul Pod E-Sigara modellerini üretmekte olan Juul Labs firması, 2017 Yılında ABD San Francisco’da kuruldu. Bir tür start up – girişim örneği olan Juul Pod, daha sonra %35 hissesini, bir tür tütün sigarası üreticisi olan Philip Morris’e satmıştır. Günümüzde, özellikle ABD’deki e-sigara pazarının %72’sine sahip olan Juul, kapalı devre bir e-sigara satıcısı olmasına karşın, kısa zamanda popüler oldu. Bugün çeşitli nedenlerle zaman zaman e-sigara ve Juul ABD’de yasaklanıyor. Bu yasaklar eyalet ve ülke bazında değişkenlik gösterebiliyor. Ancak yine de Juul Pod E-Sigara hala en çok satılan kullanımı en basit ve kullanışlı elektronik sigara modellerinden bir tanesidir.

Pod E-Sigara Nedir? Juul’un Diğer Pod E-Sigara Modellerinden Farkı Nedir?

Juul, bir marka olarak kendisini daha çok “basit” ve “tatminkar” olarak sınıflandırıyor. Cihazın temel özellikleri değerlendirildiğinde, üretici firmanın gerçekten de haklı olduğunu kendiniz de görebiliyorsunuz. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi cihazın bazı kendine has bazı eksiklikleri de yok değil. Önce pod e-sigara nedir sorusunu kısaca cevaplayalım.

Pod e-sigara dilimize “kartuşlu e-sigara” olarak da çevrilebilir. Bu cihazlar, klasik e-sigara cihazlarından farklı olarak bir tür e-likit tankına veya değiştirilebilir coil yapılarına sahip değillerdir ve pod olarak da bilinen “kartuş” kullanırlar. Kartuşun içinde genellikle bir salt likit haznesi bulunur ve coil (bobin) yapısı önceden yüklenmiş olur. Bazı pod e-sigara modellerinde pod kartuş içindeki coil (bobin) değiştirilebilir veya likit dolumu yapılabilir. Ancak bazı modeller buna izin vermezler. Juul ise, bu açıdan değerlendirildiğinde “kapalı devre” olarak nitelendirebileceğiniz bir pod e-sigara modeli. Yani salt likit dolumu yapamıyorsunuz veya coil değişimi gerçekleştiremiyorsunuz.

Bunun yerine Juul Pod E-Sigara, içinde coil ve salt likit bulunan bit tür kullan – at pod kartuşla çalışıyor. Juul’un kendisine has “kullan – at” prensipli pod kartuşu “disposal” yani kullan ve at olarak isimlendiriliyor. Peki bu pod kartuş yapısının iyi ve kötü tarafları neler?

Juul Pod E-Sigara Pozitif Tarafları 

Juul’un kullan – at pod kartuşları “atomizer kurulumu nasıl yapılır” veya benzeri soruları bu pod e-sigara modeli için tamamen geçersiz kılıyor. Yani diğer e-sigaraların kurulumu size zr ve karmaşık geliyorsa, Juul gerçek anlamda size yardımcı olabilir. Cihazda bir pod kartuş kurulumu yapmanıza gerek yok. Pod kartuşu şarj edilmiş ana gövdeye takıyor ve kullanmaya başlıyorsunuz; hepsi bu.

Juul Pod E-Sigara Negatif tarafları 

Juul Pod E-Sigaranın kolay bir kuruluma sahip olması, diğer pod e-sigara modellerindeki bazı özellik ve avantajlardan vazgeçmeniz anlamına geliyor. Salt likit dolumu yapılamıyor olması, Juul Pod E-sigara ile aromalı salt likit içeriklerini kullanmanızı engelliyor. Firmanın sizlere sunduğu nane, tütün, kavun, vanilya gibi belli başlı aromalarla idare etmek zorunda kalıyorsunuz. Ancak 3. parti üreticiler bunun da üstesinden gelerek, farklı salt likitler ile doldurabileceğiniz Juul Pod Kartuşları tüketiciye sunmuş durumdalar.

Bir diğer negatif taraf da coil (bobin) değişimi ve watt değerleri noktasında kendisini gösteriyor. Yani Juul Pod yıprandığında veya likiti bittiğinde bir yenisini almak zorundasınız. Bunun dışında, cihazın kısıtlı bir buhar kapasitesi ile sigara içimi bir buhar sağlamasını da ekleyelim. Ancak özellikle kapalı alanlarda e-sigara kullanma alışkanlığına sahip biriyseniz, Juul Pod E-Sigara’ nın sizlere sunduğu az miktardaki buhar, sizlerin hoşuna gidebilir.

Juul Pod E-Sigara Kiti Kutu İçeriği

1 Adet Juul Pod E-Sigara Pil Gövdesi

2 Veya 4 Adet Juul Pod Kartuş

1 Adet Şarj Yuvası (Mikro USB Girişi Uyumlu)

Garanti Kartı (Ülkemizde E-Sigaralar İle İlgili Hukuki Sınırlamalar Nedeniyle Bu Garanti Kartı Kullanılamamaktadır. Bir Sorun Yaşamanız Durumunda E-Sİgara Tedarikçinizle Temasa Geçmeniz Gerekiyor)

Dikkat: Cihazın farklın e-sigara tedarikçi sitelerde farklı versiyonları satılmaktadır. Bu nedenle farklı kutu seçeneklerinden dilediğinizi seçebilirsiniz. Dilerseniz sadece pil gövdesini, 2’li pod kartuş bulunan kutulu seti veya 4’lü pod kartuş bulunan kutulu setleri tercih edebilirsiniz.

Juul Pod E-Sigara Kiti Teknik Özellikleri

Juul, Pod Kartuşu Takılı Halde 3.5 İnçlik Boyuta Sahip Bir Pod (kartuş) Sistemli E-sigara Modelidir.

KutU İçinden Çıkan USB Şarj Yuvası Sayesinde Cihazı Bilgisayar Veya Benzeri Elektronik Cihazlar Üzerinden Şarj Edebilmeniz Mümkün.

Juul Pod E-Sigara Modelinin Kartuşları 0.7 ml’lik Salt Likit Kapasitesine Sahiptir Ve Juul Pod Kartuş Podu İle Toplamda 14 Gram Ağırlığa Sahiptir.

Juul Pod E-Sigara İle Önceden İçerisine Salt Likit Doldurulmuş Pod Kartuşları Kullanmak Zorundaydınız. Ancak Juul Pod E-Sigara Modellerinin Yaygınlaşması İle Daha Sonra Salt Likit Dolumu Yapılabilen Pod Kartuşlar Da Piyasaya Sürüldü. Günümüzde Salt Base Kullanarak Boş Juul Pod Kartuşlarını Dilediğiniz Salt Base İle Doldurup Kullanabilmeniz Mümkün.

Juul E-Sigara Cihazının Üzerinde Bulunan LED Işık Sayesinde Pil Seviyesi Hakkında Bilgi Sahibi Olabiliyorsunuz. Cihazın Pil Seviyesini Öğrenmek İçin Yapmanız Gereken Cihazın Gövdesi Üzerine İki Kez Dokunmak.

Cihazı Şarj Edebilmek İçin Şarj Yuvasına Yerleştirmeniz Yeterlidir. Juul Pod E-Sigara Cihazı 200 mAh’lık Bir Sabit Pile Sahiptir. 1.6 Ohm Dirençle Buhar Meydana Getirebilen Cihaz, 3.7 Volt Akım Çıkışı Sağlamaktadır.

Juul Pod Kartuşlarının İçinde %3 – %5 Oranında Nikotin İçeriği Bulunmaktadır. Juul Pod Kartuşlarının İçinde Aynı Zamanda Nikotin, Propilen Gliserol (PG) Gibi Katkılara Ek Olarak Benzoik Asit Bulunur. Diğer E-Sigara Cihazlarından Ve E-Likit İçeriklerinden Farklı Olarak Bulunan Bu Katkı Maddesi, Cihazın Sigara İçimine Yakın Bir Deneyim Sunmasını Sağlamaktadır.

Gövdenin Altında 4 Adet, Üstünde İse 2 Adet Pin Çıkışı Bulunmaktadır. 2 Pin Çıkışı Pod Kartuş İle Pil Gövdesi Arasında Bağlantı Sağlamaktadır. 4 Pin Çıkışlı Alt Kısım İse Pilin Şarj Olması İçin Gereklidir. Juul Pod E-Sigara Cihazı Şarj Yuvasına Dikey Olarak Yerleştirilir.

Juul Pod E-Sigara Salt Likit Sızıntısı Yapıyor Mu?

Likit sızıntısı günümüzde genellikle büyük e-likit tanklarına sahip olan e-sigara cihazlarında karşı karşıya olduğumuz bir sorundur. Ancak pod e-sigara veya Juul gibi kapalı sistemlerde genellikle likit sızıntısına rastlanmaz. Juul’a benzer bir e-sigara modeli olan SMOK Infinix’ i kullandıysanız, bu cihazda da likit sızıntısının çok az miktarda olduğunu kendiniz de görebilirsiniz.

Juul Pod E-Sigara Cihazını Kimler Tercih Etmeli?

Juul Pod E-Sigara Modeli, özellikle hediyelik olarak tercih edilebilecek bir e-sigara olması açısından son derece kullanışlıdır. Özellikle e-sigara kullanmamış veya elektronik sigara kullanmayı bu cihazların karmaşıklığı nedeniyle bırakmış olanlar varsa, Juul Pod E-Sigara cihazları tam olarak biçilmiş kaftandır. Çünkü Juul Pod E-Sigara modelini kullanmak da, kurulumunu yapmak da son derece pratiktir.

Juul Pod E-Sigara aynı zamanda yedek bir pod e-sigara modeli arayanlar veya basit bir pod elektronik sigara ile pod elektronik sigara dünyasına girmek isteyenler için de kullanışlı bir modeldir. Eğer sigarayı yeni bırakmış iseniz veya sigarayı yeni bırakmış olan yakınlarınız varsa, Juul Pod E-Sigara kullanabileceğiniz veya yakınlarınız için tercih edebileceğiniz en iyi ve başarılı e-sigara modellerinden bir tanesidir.

Juul Pod E-Sigara Nasıl Kullanılır? Kullanımda Dikkat Edilecek Konular Nelerdir?

Juul Pod E-Sigara sahibiyseniz veya cihazı kullanmaya başlayacaksanız, ilk olarak satın aldığınız – tercih ettiğiniz e-sigara kitine dikkat etmeniz gerekiyor. Temelde 3 sınıf Juul Pod E-Sigara Kiti olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ilki 4 adet aroma içeren pod kartuştan oluşan bir paket. İkinci pakette ise 2 pod kartuş ve cihazın pil gövdesi bulunuyor. Üçüncü seçenekte cihazın pil gövdesine ek olarak 4 adet pod kartuşa sahip olabiliyorsunuz. Aynı zamanda sadece Juul Pod E-Sigara almanız mümkün. Firmanın kendi resmi web sitesinde ayrıca cihazı hareket halindeyken şarj etmenizi sağlayan aparatlar ve yedek şarj yuvası da satılıyor.

Pod kartuşları cihaza hafifçe yerleştirin. Gövdeye doğru pod kartuşu ittiğinizde, pil gövdesi üzerinde yeşil ışık yandığını kendiniz de görebilirsiniz. Daha sonra çekim yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

Juul Pod Kartuşu Kullanmaya Nasıl Başlarım?

Cihazın bir diğer temel özelliği de, kartuş pod kısmını taktığınızda LED lambanın yeşil renk vermesidir. Eğer pod kartuşun ucundaki siyah kısımdan çekim yaparsanız, cihaz otomatik olarak çalışmaya başlayacaktır. Pil seviyesi düştükçe bu yeşil ışık mavi ve turuncu – sarı renkkeri alır. Cihazı şarja taktığınızda ise LED lamba beyaz renk verecektir. LED gösterge turuncu – sarı olduğu durumda yapmanız gereken şey, Juul Pod E-Sigara modelini hemen şarj etmektir.

Juul Pod Aromaları Neler?

Nane, Vanilya, Kavun, Virginia Tütünü, Karışık Meyve, Golden Tobacco, Mango, Elma  gibi aromalara sahip olabiliyorsunuz. Ancak piyasaya çıkan yeniden doldurulabilir Juul Pod kartuşları da çıkınca, aroma çeşitliliği de kendiliğinden arttı. İçeriğimizin ilerleyen kısımlarında bu boş Juul Pod kartuşlarına da nasıl salt likit dolumu yapabileceğinizi göstereceğiz. Ancak boş Juul pod kartuşlarının 3. parti – yani resmi olarak üretici firma tarafından üretilmediğini de belirtelim. Yani aroma çeşitliliği için yeniden doldurulabilir Juul Pod Kartuşlarını tercih edebilirsiniz. Ancak bu durumda cihazınız zarar görebilir.

Juul Pod Kartuş Dolumu Nasıl Yapılmaktadır?

Juul Pod Kartuşların geçmişte sadece sınırlı sayıda aroma sunması, kullanıcılar için ciddi bir sorundu. Ancak 3. parti üreticiler, bu cihazlar için yeniden doldurulabilir pod kartuşlar ürettiler. Bu boş pod kartuş yapıları için pod e-sigaralar için özel üretilmiş salt e-likit içeriklerini kullanmanız gerekiyor. Ancak bir de işin diğer bir tarafı var; elinizde Juul Pod bulunuyorsa ve salt likit haznesi boşalmışsa, bu pd kartuşu nasıl ve ne şekilde doldurabilirsiniz? Sizler için her iki durumda da neler yapmanız gerektiğini adım adım anlatmaya çalışacağız.

Boş Juul Pod Kartuş Dolumu Nasıl Yapılır?

Dikkat: Bu işlem sadece C1 sınıfındaki Juul Pod E-Sigara modelleri için geçerlidir.

Boş Juul Pod Kartuşu doldurmak için ihtiyacınız olanlar; kullan – at plastik eldiven, salt likit içeriği (%3 nikotin – %5 nikotin) ve boş olarak satılan pod kartuş yapısı. Boş kartuşun altındaki dikdörtgen kısmı bütünüyle çıkarmanız gerekiyor. Daha sonra likit dolumunu yapabilirsiniz. Pod kartuşun alt kısmını çıkardığınızda, karşınızda iki adet delik bulunacak. Bu deliklerden salt likit dolumu yapabilmeniz mümkün. Daha sonra pod kartuşun alt kısmından çıkardığınız bu kısmı tekrar pod kartuşa eklediğinizde kartuşunuz tamamen yeni bir salt likit ile dolmuş olacak.

Eğer Juul Pod E-Sigara modelinize daha yakından bakarsanız, ağızlık (drip tip) kısmında bulunan siyah silikon – plastik kısmın, bir tür çentikle pod kartuşa eklendiğini görebilirsiniz. Pod kartuşa dolum yaparken bu kısmı tırnaklarınızla açabilir veya ekstra olarak bir tür ince tornavida kullanabilirsiniz.

Hazır pod kartuşlarda ise, salt likit ve salt likit içeriğinin elinize bulaşmasını önlemek için ihtiyacınız olan eldivene ek olarak aynı zamanda bir tür ince uçlu tornavidaya sahip olmanız gerekir. Bunun nedeni hazır juul pd kartuşlarının üst kısmında bulunan siyah kısmı çıkarmak zorunda olmanızdır. Juul pod kartuşun üzerindeki siyah kısmı çıkardıktan sonra, kartuşa salt likiti yukarıda bahsettiğimiz gibi dikkatlice dolum yapabilirsiniz.

Juul C1 Nedir?

Juul C1, en yeni Juul Pod E-Sigara modeli sınıfıdır. 2018 Yılında kurulan firma, zaman içerisinde ana tasarımı değiştirmemiş olsa da, aynı Juul Pod E-Sigara modelinin farklı versiyonları piyasaya çıkıyor. Piyasaya çıkan Juul Pod E-Sigara modellerinden birisi de Juul Pod E-Sigara C1 modelidir. Cihazın bu model versiyonunu bulursanız, boş Juul Pod Kartuşa dolum yaparak kullanabilirsiniz. Ancak C1 Versiyonuna sahip değilseniz, elinizdeki hazır ve likit haznesi boş olan Juul Pod Kartuşlarını kullanma şansınız da ortadan kalkıyor. Dikkat! Boş ve hazır Juul Pod kartuşlarını doldurmanın üretici firma tarafından önerilen bir çözüm olmadığını da belirtmekte fayda var.

Juul Pod Kartuş Kaç Kısımdan Oluşuyor?

Juul Pod Yapıları, tipik bir pod kartuşa çok benziyor. Ağızlık (Juul Pod Kartuş Üstündeki Siyah Kısım), ana hazne (salt likit ve coil), coil (standart coil başlıklarının aksine, bu cihazlarda ince uzun bir coil (bobin) bulunur) ve son olarak pod kartuşun alt tıpası, bir pod kartuşu meydana getiren ana kısımlardır.

Juul Pod Kartuşlarda Coil (Bobin) Başlıklarını Değiştirmenin Bir Yolu Var Mı?

Dünya üzerinde çok farklı ülkelerden çk farklı profil ve tipte kullanıcıları bulunan Juul’un coil (bobin) başlıklarını değiştirenler var. Ancak biz, deneyimli bir e-sigara tedarikçisi olarak bu işlemi pek önermiyoruz. Çünkü üretici firma, kullanıcılara pod kartuşları yıprandığında yenisini almasını önermektedir.

Juul E-Sigara İle İlgili Yaygın Problemler Ve Çözümleri

Juul E-Sigaramdan Çekim Yapamıyorum

Bu tip bir sorunlar karşılaştığınızda, pil gövdesi ile pod kartuşun birleştiği kısmı kulak temizleme çubuğu ile temizleyebilirsiniz. Juul ve diğer pod elektronik sigara sistemleri, mod e-sigara modellerinde olduğu kadar olmasa da sızıntı sorunu ile sık sık karşı karşıya gelirler. Likit kuruduğunda, bağlantı noktalarının iletkenlik kapasiteleri düşebilir. Üstesinden gelmek için sık sık pil gövdesi ile pod kartuş bağlantı noktalarını silmeyi unutmayın ve bunu yapmak için pod elektronik sigaranız sızıntı yaptıktan hemen sonra işe koyulun.

Juul E-Sigara Yeterince Boğaz Vurumu Sağlayamıyor

Juul Elektronik Sigara modeli ile ilgili pek çok bilgi alabileceğiniz ürün incelememizin başında kartuşları dilerseniz başka likitlerle doldurabileceğinizden söz etmiştik. Eğer %3 nikotin içeriğine sahip salt likitler kullanıyorsanız, salt likitlerinizdeki nikotin değerini isterseniz %5 oranına kadar çıkarabilirsiniz.

Juul Pod E-Sigara Kartuşu Yeniden Doldurduğunuzda Likit Sızıntısı Meydana Geliyorsa…

Bu tip bir durumda yeni bir pod kartuş veya Juul’un orijinal pod kartuşlarını almanız gerekebilir. Kartuşların hemen hepsinin içinde coil (bobin) yapısı bulunur ve bobinlerin içinde ısınan likitin buharlaşmasını sağlayan pamuk bulunur. Modellerde coil (bobin) değişimi yapılamadığı için, bir kartuşu sık sık doldursanız da bobin (coil) yıpranacak ve başlıktaki pamuğun likiti emme oranı gözle görülür derecede düşecektir. Bu nedenle eğer kartuşlardan sızıntı büyük oranda gerçekleşiyorsa ilk yapmanız gereken şey, orijinal Juul kartuşlar almaktır.

Sizler Juul Sistemler hakkında aklımıza gelebilecek hemen her sorunun cevabını vermeye çalıştık. Eğer sizin de Juul ile ilgili merak ettiğiniz konular varsa, yorum kısmından bizlere yazabilirsiniz. Böylelikle hem bizi hem de diğer Juul kullanıcılarını yönlendirmiş ve bilgilendirmiş olacaksınız.

Bir yanıt yazın